PRZEKAZANIE DZWONKÓW DO ZBIORÓW MUZEUM

          W dniu 12.09.2016, gościł w Muzeum znany kolekcjoner dzwonków Pan Józef Ryba z Chicago. Przekazał do zbiorów Muzeum Dzwonów i Fajek, 100 dzwonków wykonanych z różnych materiałów (metal, ceramika, szkło). Jest on uzupełnieniem wcześniejszych darów. Pan Józef Ryba ofiarował do tej pory przemyskiemu Muzeum kolekcję dzwonków liczącą prawie 2000 sztuk.

Czytaj więcej: PRZEKAZANIE DZWONKÓW DO ZBIORÓW MUZEUM

Święto fajki 2016 - FOTORELACJA

W Dniu Święta Fajki najmłodsi uczestnicy zajęli się konstruowaniem fajki pokoju. Wysłuchali indiańskich legend, odtańczyli rytualny taniec i wykonali niepowtarzalną, tylko swoją fajkę ... Palenie, naturalnie się nie odbyło, za to przesłanie zostało dmuchnięte na cztery strony świata!  Kto nie wierzy, niech zobaczy!

Zobacz galerię z tego wydarzeniaŚwięto fajki 2016 - FOTORELACJA

Wystawa roczna

afiszstanielewicz

O KOLEKCJI...        

Marek Stanielewicz swoją kolekcję określa jako zbiór przedmiotów związanych z zażywaniem tytoniu. W zbiorze przeważają fajki, w mniejszej liczbie występują cygarniczki, a następnie ubijacze, gilotyny i banderole do cygar, stojaki na fajki i także pojemniki na tytoń, opakowania po tytoniu i inne przedmioty. Kolekcjoner zgromadził też biblioteczkę fajkarską, na którą składają się książki, katalogi, wycinki prasowe, pocztówki, fotografie i grafiki. Jest członkiem Pipe Club Wrocław, prowadzi dokumentację ruchu fajczarskiego.

Stanielewicz posiada najbardziej różnorodną i najbardziej liczebną kolekcję w Polsce. W jego zbiorach jest ponad 3 000 fajek wykonanych w różnych ośrodkach i w różnym czasie – począwszy od jednorodnych fajek holenderskich, kończąc na współczesnych fajkach z całego świata. Należy podkreślić, iż fajki są doskonale utrzymane; właściciel – artysta plastyk – przywiązuje dużą wagę do ich autentyczności i dokonując niezbędnych napraw kieruje się wiedzą i poczuciem estetyki. Należy podkreślić, iż sam też jest autorem pojedynczych egzemplarzy.

Czytaj więcej: Wystawa roczna

Informacja

loga

          Uprzejmie informujemy, że Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu otrzymało w 2016 roku dofinansowanie na zadanie „Zakup kolekcji fajek i cygarniczek Tadeusza Wojtuszkiewicza do zbiorów Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Wystawa „HISTORIA FAJKI PRZEMYSKIEJ”

Na ostatniej kondygnacji Wieży Zegarowej znajduje się wystawa stała p.t. „Historia fajki przemyskiej”. Została ona opracowana z wykorzystaniem dokumentów i realiów najwcześniej działających wytwórni oraz warsztatów i wytwórców kontynuujących najstarsze, dobre tradycje przemyskiego fajkarstwa.

Fajkarstwo należy do rzadkich zawodów. Przemyśl jest jedynym ośrodkiem wytwórstwa fajek profesjonalnych w Polsce, stąd też na ekspozycji znalazł się przykładowy warsztat fajkarski, ze starymi sprzętami i narzędziami.

Czytaj więcej: Wystawa „HISTORIA FAJKI PRZEMYSKIEJ”

Godziny otwarcia:

 

poniedziałek nieczynne 

wtorek: 10:30 - 18:00

środa: 09:00 - 16:00
(dzień bezpłatny)

czwartek: 09:00 - 16:00

piątek: 10:30 - 18:00

sobota: 09:00 - 16:00

niedziela: 11:00 - 15:00

 

 

ostatnie wejście
na 45 minut przed zamknięciem

 

UWAGA!
Istnieje możliwość zwiedzania
poza godzinam
po uprzednim uzgodnieniu

 

kontakt:
tel. +48-16 678 96 66

+48-728 907 988


e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ceny biletów

normalny - 10 zł

ulgowy    - 5 zł

opłata za przewodnika 20zł