Dzwonki i dzwoneczki z kolekcji Mariusza Bednarza

wystawa m bednarz mini

Mariusz Bednarz znany jest w środowisku przemyskim przede wszystkim jako przewodnik, ale także jako „Szwejk” oraz szperacz i kolekcjoner przedmiotów niekoniecznie cennych pod względem materialnym czy artystycznym, za to związanych z terenem. Poza fajkami i dokumentami z najstarszych przemyskich wytwórni fajkarskich posiada kilka dzwonków, z których każdy ma swoją historię. Te dzwonki zostaną zaprezentowane w Muzeum Dzwonów  i Fajek podczas Nocy Muzeum w sali recepcyjnej.
Wystawa - Dzwonki ze świata całego...

Uprzejmie informujemy, że od dnia 16 maja 2015 roku do maja roku 2016, jest otwarta nowa wystawa pod tytułem

Dzwonki ze świata całego...
prezentacja kolekcji Józefa Ryby (Wheaton, Illinois - USA) i Jana J. Krasnodębskiego (Londyn, Wielka Brytania)
.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

 

Kilka słów o dzwonach i dzwonkach zgromadzonych na wystawie.

Dzwony w ciągu wieków pełniły różne funkcje, głównie zwoływały mieszkańców miejscowości przy różnych okazjach lub ostrzegały ich przed niebezpieczeństwem. Służyły też przy innych, codziennych okazjach np. w szkole, czy do przywoływania służby. W wielu krajach wieszano je zwierzętom na szyi, głównie bydłu na pastwiskach, jak również zdobiono nimi końską uprząż. Pierwotnie wykonywane były z metalu, głównie brązu, przez wyspecjalizowanych rzemieślników - ludwisarzy, jednak w miarę jak ich rola użytkowa coraz bardziej traciła na znaczeniu, zaczęły pojawiać się dzwonki wyrabiane z innych, mniej trwałych, materiałów, np. porcelany i szkła. W dzisiejszych czasach właściwie tylko dzwony i dzwonki kultowe spełniają swoje podstawowe role, pozostałe prawie całkowicie wyszły z użycia. Znalazły się za to w kręgu zainteresowań zbieraczy antyków i bardzo szybko zyskały na popularności jako przedmioty kolekcji. Zapewne wychodząc na przeciw oczekiwaniom zaczęły też pełnić funkcję różnego rodzaju pamiątek. Ich różnorodność i uroda spowodowały, iż szybko trafiły do serc wielu kolekcjonerów, tworzących zbiory liczące nawet kilka tysięcy eksponatów.

Czytaj więcej: Wystawa - Dzwonki ze świata całego...

Wystawa „HISTORIA FAJKI PRZEMYSKIEJ”

Na ostatniej kondygnacji Wieży Zegarowej znajduje się wystawa stała p.t. „Historia fajki przemyskiej”. Została ona opracowana z wykorzystaniem dokumentów i realiów najwcześniej działających wytwórni oraz warsztatów i wytwórców kontynuujących najstarsze, dobre tradycje przemyskiego fajkarstwa.

Fajkarstwo należy do rzadkich zawodów. Przemyśl jest jedynym ośrodkiem wytwórstwa fajek profesjonalnych w Polsce, stąd też na ekspozycji znalazł się przykładowy warsztat fajkarski, ze starymi sprzętami i narzędziami.

Czytaj więcej: Wystawa „HISTORIA FAJKI PRZEMYSKIEJ”

Godziny otwarcia:

 

poniedziałek nieczynne 

wtorek: 10:30 - 18:00

środa: 09:00 - 16:00
(dzień bezpłatny)

czwartek: 09:00 - 16:00

piątek: 10:30 - 18:00

sobota: 09:00 - 16:00

niedziela: 11:00 - 15:00

 

 

ostatnie wejście
na 45 minut przed zamknięciem

 

UWAGA!
Istnieje możliwość zwiedzania
poza godzinam
po uprzednim uzgodnieniu

 

kontakt:
tel. +48-16 678 96 66

+48-728 907 988


e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ceny biletów

normalny - 10 zł

ulgowy    - 5 zł

opłata za przewodnika 20zł